
Często to, co widzimy na zewnątrz, np. na naszej skórze to reakcja naszego organizmu, który informuje, że zachodzą w nim jakieś niechciane procesy. Do takich zmian należy m.in. wysypka, która przyjmuje przeróżne formy. Jest to swego rodzaju informacja, która powinna nas zaalarmować i zmobilizować po podjęcia odpowiednich działań.
Zobacz również: Domowe sposoby na przeziębienie i infekcje wirusowe. Wzmacnianie odporności organizmu.
A każdą niepokojącą zmianę na naszej skórze należy kontrolować. Wysypka przyjmuje różne formy i intensywność.
Jakie są rodzaje wysypki i gdzie występują?
Większość zmian skórnych pojawia się na twarzy, jest to część ciała, która jest najbardziej narażona na czynniki zewnętrze. Nie należy jednak zakładać tylko jednego źródła pojawienia się wysypki, można ją podzielić ze względu na kształt, intensywność występowania i miejsce:
- wysypka ziarnista pojawiająca się na całym ciele- najczęściej ma podłoże alergiczne
- wysypka w kształcie większych, białych krostek, o nierównomiernym rozmieszczeniu, szczególnie w okolicach twarzy i dekoltu
- wysypka w kształcie czerwonych bąbli, bez zmian ropnych na twarzy lub plecach
Zobacz również: Grzybica paznokci – trudna ale możliwa do wyleczenia. Jak pozbyć się grzybów z organizmu.
- wysypka po ukąszeniach owadów
- wysypka w kształcie większych czerwonych plam skórnych na całym ciele- może sugerować poważne zmiany dermatologiczne
- tzw. potówki, czy krostki pojawiające się miejscowo, wypełnione płynem, czasami mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi
- krostki pojawiające się w miejscach po goleniu, spowodowane wrastaniem mieszków włosowych
Nie każda wysypka, pojawiające się na naszym ciele, wymaga interwencji lekarza. Niektóre nie stanowią większego zagrożenia i można poradzić sobie z nimi samemu, stosując odpowiednie środki, czy zabiegi.
Jakie są domowe sposoby na pozbycie się wysypki?
Sposobów na usunięcie wysypki jest wiele. Często w domowej apteczce, a nawet w kuchni mamy środki, które skutecznie pomogą nam zwalczyć niechciane wypryski. Czasami sam zabieg oczyszczenia skóry wystarczy, żeby pozbyć się problemu. Spirytus salicylowy jest pomocny w usuwaniu miejscowych, ropnych wyprysków lub potówek, stosowany regularnie wysusza je i oczyszcza skórę. Przy takim sposobie należy jednak pamiętać, by zbytnio nie przesuszyć skóry i zadbać o jej nawilżanie, np. używając odpowiednich kremów na noc.
Zobacz również: Bąblowica – groźna choroba w polskich lasach. Jak się zabezpieczyć
W dzień najlepiej rano, przecieramy skórę wacikiem nasączonym spirytusem. Po tygodniu stosowania tej metody powinniśmy się pozbyć problemu. W przypadku ukąszeń przez owady można zaopatrzyć się w maści łagodzące świąd- to zapobiega powstawaniu zadrapań i blizn. Skutecznym sposobem na pozbycie się wysypki jest stosowanie peelingu, można go zrobić samodzielnie, np. z kawy, cukru i mleka, które dodatkowo odżywia skórę. Pamiętajmy, że nie każdą wysypkę można usunąć w taki sposób.
Kiedy udać się do lekarza z wysypką?
W sytuacji, kiedy domowe sposoby na usunięcie wysypki zawiodą, a zmiany skórne nasilają się i powodują dyskomfort, warto poprosić o pomoc specjalistę. Zdarza się, że przyczyną wysypki jest nieodpowiednie odżywianie, alergia lub choroby wewnętrzne organizmu. W takich sytuacjach często wdrażana jest odpowiednia dieta lub farmakologia.
Zobacz również: Co jest powodem częstego zmęczenia? Jak sobie radzić z wyczerpaniem organizmu.
Pamiętajmy, że każda niepokojąca zmiana na skórze powinna być sprawdzona i zbadana przez lekarza specjalistę. Nie bagatelizujmy wysypki na naszym ciele, ponieważ może okazać się ona poważną zmianą chorobową.
Dodaj komentarz