
Grzybica to jedna z najczęstszych chorób paznokci o pochodzeniu infekcyjnym. Cierpi na nią nawet 13% ludzkości. Grzybica paznokci może dotknąć każdego, a nieleczona, prowadzi do poważnych konsekwencji, takich jak stany zapalne lub nawet owrzodzenia. Po pojawieniu się niepokojących zmian, należy więc w porę reagować, aby ich uniknąć.
Czym jest grzybica paznokci?
Grzybica paznokci to zmiana chorobowa płytki paznokcia, wywoływana przez grzyby. Najczęściej powodują ją dermatofity, drożdżaki i pleśnie. Obecność tych drobnoustrojów na płytce paznokcia jest naturalna, ale w momencie obniżonej odporności, mogą doprowadzić do choroby. Ryzyko zachorowania zwiększa kilka czynników, takich jak:
- otyłość,
- podeszły wiek,
- cukrzyca,
- zaburzenia hormonalne,
- choroby krążenia.
Choroba zazwyczaj rozwija się na jednym palcu. Na paznokciach pojawiają się przebarwienia, odkształcenia, pofałdowania lub zgrubienia. Stają się też kruche i łamliwe. Paznokieć może odkleić się od łożyska, często pojawia się również nieprzyjemny zapach. Należy zwrócić uwagę na bolesność i zaczerwienienie wałów okołopaznokciowych.
Jak uniknąć grzybicy paznokci?
Grzybica może dotknąć każdego, należy wystrzegać się jednak sytuacji, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania. Warto pamiętać o zakładaniu butów na obiektach sportowych. Ryzykowne jest również wypożyczanie łyżew lub butów do kręgli, ponieważ mogły być nieodpowiednio zdezynfekowane.
Zobacz również: Kandydoza – przewlekła grzybica organizmu. Jak walczyć z chorobą.
Należy też wystrzegać się dzielenia z innymi ręcznika, pumeksu oraz akcesoriów do paznokci, takich jak cążki lub pilniki. Częstym miejscem zakażenia są salony kosmetyczne, dlatego najlepiej korzystać z usług sprawdzonych gabinetów. Gdy dojdzie do mechanicznego uszkodzenia paznokcia, należy unikać ciasnych butów i nieprzewiewnych skarpetek, które prowadzą do powstania ciepłego, wilgotnego środowiska, idealnego do rozwoju grzybów.
Jak wyleczyć grzybicę paznokci?
Gdy pojawią się objawy grzybicy paznokci, należy natychmiast rozpocząć leczenie. Początkowo, można próbować leczyć się w domu, używając dostępnych w aptece leków bez recepty. Są to preparaty do stosowania miejscowego, zazwyczaj w wygodnej formie lakieru do paznokci. Jeżeli takie leczenie jest nieskuteczne, a zmiany pogłębiają się lub przenoszą na kolejne paznokcie, należy udać się do dermatologa. Lekarz zazwyczaj rozpoczyna leczenie od miejscowych preparatów na receptę. Jeśli grzybica jest zaawansowana, stosuje się leki doustne. W celu stworzenia planu leczenia, przeprowadza się badanie mykologiczne. Lekarz zapisuje wtedy leki grzybobójcze i grzybostatyczne, które łączy się z odpowiednią higieną i pielęgnacją paznokci, za pomocą preparatów do stosowania miejscowego.
Zobacz również: Przewlekłe zmęczenie – przyczyny, zapobieganie, porady.
Popularną metodą leczenia grzybicy paznokci jest terapia pulsowa. Lekarz zleca wtedy podawanie leków doustnych w tzw. pulsach. Pacjent przyjmuje preparat przez 7 dni, po czym następuje przerwa, trwająca 3 tygodnie. Terapia pulsowa zazwyczaj trwa 3 miesiące, ale działanie leków utrzymuje się nawet do roku od jej rozpoczęcia. Leczenie zostaje uznane za zakończone sukcesem, jeśli na palcu wyrośnie zdrowy paznokieć. Po zakończeniu farmakoterapii, należy stosować profilaktykę, ponieważ grzybica paznokci często powraca. Warto kupić w aptece preparat do dezynfekcji obuwia oraz pozbyć się butów i skarpetek, używanych podczas leczenia. Osobom, u których już kiedyś pojawiła się grzybica paznokci, zaleca się luźne i przewiewne obuwie, delikatne mycie stóp oraz częstą zmianę skarpetek.
Dodaj komentarz