
Tabletki antykoncepcyjne to bardzo wygodna i skuteczna metoda zapobiegania nieplanowanej ciąży. Na rynku są dostępne już od kilkudziesięciu lat, a mimo to wciąż krążą na ich temat legendy. Jedną z najczęściej pojawiających się kwestii jest to, czy tabletki antykoncepcyjne mogą powodować depresję.
Zobacz również: Dieta na dobry humor. Jakie potrawy wpływają na poprawę nastroju.
Odpowiedź na przytoczone pytanie nie jest jednoznaczna, chociaż coraz więcej badań potwierdza możliwość wpływu antykoncepcji hormonalnej na pogorszenie nastroju i większą drażliwość u kobiet ją stosujących.
Uboczne skutki stosowania tabletek antykoncepcyjnych
Tabletki antykoncepcyjne dostępne są wyłącznie na receptę co wskazuje, że jak każdy lek nie są one obojętne dla organizmu. Doustne podawanie hormonów powoduje rewolucję w gospodarce hormonalnej kobiety. Dlatego przed rozpoczęciem ich stosowania tak ważne jest wykonanie podstawowych badań, wywiad lekarski oraz dobranie do pacjentki odpowiedniego rodzaju tabletek. Z roku na rok na rynek wprowadzane są coraz nowocześniejsze preparaty, które cechują się niższym stężeniem hormonów syntetycznych. Powodują one także mniej skutków ubocznych w porównaniu do preparatów starszej generacji. Pomimo to, producenci tabletek antykoncepcyjnych ostrzegają przed możliwymi działaniami niepożądanymi.
Zobacz również: Kandydoza – jak grzyby wyniszczają wewnętrznie Twój organizm.
Najczęściej wymieniane wśród nich są duszności, bóle głowy, nudności, wymioty, zatrzymywanie wody w organizmie, zwiększenie wagi ciała, ale także drażliwość, depresja i zmiany nastrojów. Jak widać, potencjalnych działań niepożądanych jest sporo, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest różne w zależności od wieku kobiety, jej stanu zdrowia i innych czynników, chociażby aktualnej kondycji psychicznej. Część specjalistów jest zdania, że skutki uboczne stosowania antykoncepcji hormonalnej mają przejściowy charakter i znikają samoczynnie po kilku tygodniach, w czasie których organizm ustabilizuje swoją gospodarkę hormonalną.
Czy istnieje związek pomiędzy antykoncepcją hormonalną a depresją? Co na to badania?
Jak przyznają naukowcy, zawarty w tabletkach antykoncepcyjnych progesteron może powodować spadki nastroju. Hormony inicjują różne procesy biochemiczne w organizmie, wpływając m.in. na funkcjonowanie mózgu. Jednak wahania nastroju nie zawsze są równoznaczne z pojawieniem się stanów depresyjnych. Według naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, ryzyko wystąpienia depresji u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną jest ściśle powiązane z wiekiem.
Zobacz również: Tłuszcz wewnętrzny – czym się objawia wewnętrzne stłuszczenie organizmu.
Ryzyko to jest trzykrotnie wyższe u nastolatek, niż u kobiet które zaczęły przyjmować tabletki antykoncepcyjne w wieku dorosłym. Jak wynika z badań, pomimo że zażywanie tabletek antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko wystąpienia depresji w przyszłości, to jednak nie stanowi podstawowej przyczyny stanów depresyjnych. Nieco inaczej widzi problem Europejska Agencja Leków, która powołuje się na 6-letnie badania Uniwersytetu w Kopenhadze. Badanie zostało przeprowadzone na dużej próbie kobiet w wieku od 15 do 34 lat, które stosowały antykoncepcję hormonalną. Wynika z nich, że na 130 tys. kobiet uczestniczących w badaniu, aż u 23 tys. (tj. u ponad 17%) stwierdzono depresję.
Co robić w razie pojawienia się depresji w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych?
W przypadku stwierdzenia korelacji czasowej pomiędzy momentem rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej, a obniżeniem nastroju i pojawieniem się stanów depresyjnych, warto udać się do ginekologa, który może przepisać lek o innym składzie. Jeśli mimo zmiany preparatu depresja nie ustępuje trzeba szukać jej źródeł w innych czynnikach, takich jak np. napięcie wywołane pracą, trudne relacje z partnerem, choroba lub utrata kogoś bliskiego.
Zobacz również: Bąblowica – groźna choroba w polskich lasach.
Pomocy w tej sytuacji może udzielić psycholog lub psychoterapeuta. Niezależnie od tego, dobrze jest stosować dietę bogatą w produkty z dużą zawartością witaminy B6, odpowiedzialnej za prawidłowe działanie układu nerwowego (m.in. kasza gryczana, mięso z kurczaka i indyka, łosoś, fasola, brokuł). Badania naukowe wykazały bowiem, że u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne występuje niższy poziom tej witaminy we krwi.
Dodaj komentarz